Pikietaż

Z DROGI i MOSTY
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opisanie hektometrów

Pierwsza czynność to wrysowanie na boku znacznika kolejnych 100 metrów.

Hekto01.png


Teraz tworzymy, z naszego znacznika blok funkcja: piszblok _b ewentualnie można wybrać funkcję z wstążki

Hekto02.png
Hekto03.png


W oknie dialogowym należy uzupełnić nazwę i obiekty, które mają wchodzić w skład naszego znacznika Istotnym elementem jest punkt bazowy, powinien on być środkiem naszego znacznika

Hekto04.png


Pozostaje nam potwierdzić ustawienia „ok”, włączy się nam edytor bloku możemy go na tym etapie zamknąć. Teraz uruchamiamy funkcję „zmierz” lub „measure” i wskazujemy obiekty, który chcemy odmierzać, czyli naszą trasę. Zasada jest taka, że musimy kliknąć bliżej początku naszej trasy to wtedy faktycznie początek naszej trasy będzie 0+000

Hekto05.png


Możemy teraz wybrać długość segmentu lub wyznaczyć blok i właśnie z tej opcji korzystamy, klikamy prawy klawisz myszy i wybieramy opcję „blok”. W naszym przypadku był to „blok1”

Hekto06.png


Teraz podajemy długość segmentu czyli 100 metrów.

Hekto07.png


Udało się wrysować, to co chcieliśmy ale obrót jest zły. Co możemy zrobić?

Hekto08.png


Możemy wymedytować stworzony przez nas blok, wtedy wszystko na rysunku się zaktualizuje. Edycję bloku uruchamiamy poprzez dwukrotne kliknięcie na bloku. Pod edycji bloku otrzymujemy efekt

Hekto09.png


Teraz należałoby zmienić opisy hektometrów. W tym celu zaznaczamy wszystkie wstawione znaczniki. Możemy zaznaczać jeden po drugim lub zaznaczyć jeden i po kliknięciu prawym klawiszem myszy wybrać opcję „wybierz podobne”.

Hekto10.png


W momencie kiedy mamy już wszystkie znaczniki zaznaczone, wtedy je rozbijamy

Hekto11.png


Teraz znaczniki nie są już blokami tylko poszczególnymi elementami składającymi się z” okręgu, wypełnienia i tekstu. Tekst teraz możemy zmienić.

Hekto12.png


Efekt końcowy jest zadowalający.

Obliczanie pikietażu

W dalszej części należy obliczyć pikietaż, tzn. wyznaczyć pikiety punktów charakterystycznych. Punkty te związane są elementami łuków. Przykład poniżej:

Hekto13.png


Aby zrozumieć sposób obliczenia pikietażu musimy sobie wyobrazić po dokładnie jakiej drodze będzie poruszał się kierowca. Odcinki, po których może poruszać się pojazd to:

  • Odcinki proste
  • Krzywe przejściowe L
  • Części koliste łuku K

Aby wyznaczyć pikietaż, należy posługiwać się dodatkowo stycznymi łuku, w przypadku łuków z krzywymi przejściowymi będzie to styczna T0.

Przykład poniżej (czerwone oznaczenia są tylko do celów przykładu na wydruku nie powinno ich być):

Hekto14.png



UWAGA: Zapis 0+984,28 jest zapisem stosowanym w drogownictwie. Opisuje oddzielnie numer kilometra, dalej metry 984 a po przecinku 28 cm.






W ten sposób należy przeprowadzić obliczenia do końca projektowanego odcinka (punkt B). Dokładność pikietażu powinna być podawana z dokładnością do 1 centymetra

Opis przecięć

Prawdopodobnie tyle ile jest osób tyle będzie sposobów na opisanie różnych przecięć: z drogami, liniami energetycznymi opisaniem pikietażu. Poniżej przykład jak można to zrobić szybko.

Hekto15.png

Odsuwamy linię trasy o ustaloną odległość. Należy popróbować tak aby wszystko ostatecznie było czytelne. Teraz korzystając z śledzenia „bliski” i „prostopadły” zaznaczamy miejsca gdzie mają być opisy. Łuki i krzywe przejściowe opisujemy za pomocą śledzenia „koniec” „koniec”

Hekto16.png
Hekto17.png
Hekto18.png

Otrzymujemy taki dziwny efekt. Teraz przechodzimy do opisu

Hekto19.png

Jak widać wyżej mój opis nie jest dobry trzeba go odpowiednio obrócić

Hekto20.png
Hekto21.png

Manewrując wskaźnikiem pokazujemy miejsce, do którego mamy się wyrównać

Hekto22.png
Hekto23.png

Na końcu usuwamy linie pomocnicze i otrzymujemy gotowy opis. Na łukach może dojść do sytuacji, w której przecięcia będzie trzeba opisać na zewnątrz łuku ze względu na czytelność. Natomiast same łuki zawsze opisujemy do środka łuku.