FAQ

Z DROGI i MOSTY
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1. Czy profil powinien być drukowany na wielokrotności formatu A4?

Tak, takie rozwiązanie jest wygodne w późniejszym użytkowaniu, rysunki te winny być wysokie na 297 mm natomiast długość ich uzależniona jest od potrzeb.


2. Czy rysunki muszą być standardowych wielkości (A4, A3, A2 itd.)?

Nie, rysunki powinny dążyć do optymalnej wielkości, przede wszystkim na rysunku nie powinno być wolnych białych przestrzeni (tym bardziej, że przy wydruku za takiej białe elementy normalnie się płaci!).


3. Co jest najważniejsze na rysunku?

Oczywiście oprócz tego, że rysunek musi być wykonany w sposób merytoryczny, to każdy rysunek musi być czytelny.


4. Czy projekt może być drukowany na drukarce „domowej” a potem klejony?

Projekt studencki może zostać wykonany taką techniką, jednak trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie pozostawia wiele do życzenia i raczej powinno się go unikać, na rzecz drukowania „z rolki”, klejenie projektu niesie liczne problemy między innymi przy składaniu projektu.

NIE ZALECAM


5. Czy obramowanie rysunku tzw. ramka jest wymagana?

Tak, ramka taka jest wymagana powinna być ona oddalona o 6 mm od krawędzi arkuszu papieru, przy czym jeżeli projekt składany jest do „wpięcia” po lewej stronie arkuszu należy pozostawić odpowiednią odległość na wpięcie np. 20 – 25 mm.


6. Gdzie powinna zostać umieszczona tabelka rysunkowa?

Tabelkę rysunkową umieszczamy zawsze w prawym dolnym rogu rysunku, musi ona przylegać do ramki. Warto spędzić chwilę czasu na edycji takiej tabelki, bo to z niej czerpie się podstawowe informację o rysunku. Dodatkowo tabelka rysunkowa powinna być na każdym rysunku podobna, co do wielkości czcionek itd., Dlatego warto też, wstawiać tabelkę w układach a nie w modelu rysunku.


7. Zapisuję plik DWG do formatu PDF korzystając z wirtualnej drukarki „DWG to PDF” w tak utworzonym pliku nie widzę czcionek lub są one inne niż ustawiono, co zrobić?

W opcjach niestandardowych drukarki wirtualnej, należy ustawić odpowiednio „przechwytywanie czcionek”.


8. Po wydrukowaniu podkład mapowy jest koloru zielonego, co zrobić?

W opcjach wtórnika należy zmienić opcje przezroczystości.


9. Kolor ustawiony na czarny w Autocadzie drukuję się na szaro, co robię nie tak?

To częsty błąd, użytkownik często wybiera kolor, który wygląda na czarny a jest odcieniem szarości (kolor 250), kolorem czarnym jest kolor… biały, wybranie koloru o nazwie „biały” gwarantuje, że na wydruku zobaczymy czerń.


10. Jakiej czcionki używać?

To zależy, na pewno trzeba unikać czcionki TXT, która na wydrukach jest nieczytelna.


11. Jaką drukarnie wybrać?

Proponuje wybrać drukarnie, która zna się na wydrukach CAD, aby mieć gwarancję, że wydruk będzie odpowiedni należy przygotować PDF i drukować z PDF’a to daje nam gwarancję, że jeżeli pracownik drukarni wie co robi to wydruk będzie dobrze wyglądał i będzie miał odpowiednią skalę.


12. Po kliknięciu otwórz plik nie otwiera się okienko z wyborem pliku tylko program prosi o ścieżkę dostępu

Należy wpisać komendę "filedia" i ustawić wartość na 1